
Impact Report 2025 er udkommet
Vi har netop udgivet vores Impact Report 2025, og vi har glædet os til at dele den med jer.
Her kan du læse et udklip af nogle af de emner og resultater, der fylder mest i årets rapport.
I 2025 bestod porteføljen SDG Invest Globale Bæredygtige Aktier af 46 virksomheder, som vi har vurderet ud fra en række kriterier inden for klima, menneskerettigheder, ansvarlig virksomhedsdrift og god selskabsledelse.
Flere virksomheder har fastsat klimamål
Et centralt fokus i vores strategi er, at virksomhederne i porteføljen arbejder med klimamål valideret af Science Based Targets initiative (SBTi). Her går udviklingen den rigtige vej:
- 95,7%har fastsat Science Based Targets, mod 92% i 2024
- 90%har fastsat mål om nettonuludledning for scope 1 og 2, mod 82% året før
- 84%har fastsat mål om nettonuludledning for scope 3, mod 80% i 2024
Dermed har vi nået målsætningen om, at mindst 90% af porteføljen skulle have Science Based Targets i 2025. Målet for 2030 er 100%.
Udviklingen i porteføljens CO₂-udledninger
Hos SDG Invest er vi overbeviste om, at den grønne omstilling står og falder med, om indsatsen kan måles og dokumenteres. Virksomhedernes rapportering bliver bedre år for år, og det kan ses på tallene.
For scope 1 og 2 er den opgjorte CO₂-intensitet, baseret på den markedsbaserede metode, faldet fra 3.426,65 til 1.342,24 ton CO₂ pr. million USD i omsætning. Scope 3 er ligeledes faldet i den rapporterede opgørelse.
Aktivt ejerskab gør en forskel
Bæredygtige investeringer handler ikke kun om, hvilke virksomheder vi investerer i, men også om, hvordan vi bruger vores rolle som investorer.
I 2025 sendte vi breve om aktivt ejerskab til samtlige 46 virksomheder i porteføljen og gennemførte derudover særskilte henvendelser om blandt andet diversitet, inklusion og bæredygtighedsrapportering.
I seks tilfælde sendte vi breve til virksomheder, som vi havde valgt at frasælge af bæredygtighedshensyn, hvor vi forklarede baggrunden for beslutningen og hvilke forventninger virksomhederne ikke havde levet op til.
Biodiversitet får en større plads
Biodiversitet behandles for første gang som et selvstændigt område i vores vurdering af porteføljen. Tab af biodiversitet kan få betydelige økonomiske konsekvenser for virksomheder, der er afhængige af naturens ressourcer og velfungerende økosystemer.
Klimaudledninger bliver efterhånden rapporteret systematisk. Det gælder ikke biodiversitet, hvor kun en lille del af porteføljen rapporterer på PAI 7. Vi bruger de data, der findes, og hvor de mangler, skriver vi det. Vi bliver nødt til at måle biodiversitet for at kunne beskytte den.
Fremtiden for bæredygtighed
Vi følger nøje med i udviklingen inden for bæredygtighed, og hvert år deler vi de tendenser, vi forventer vil præge agendaen. I år handlede det meget om regulering.
Omnibus-pakken indsnævrede, hvilke virksomheder der skal rapportere efter CSRD og CSDDD. Samtidig har Kommissionen foreslået at erstatte SFDR’s artikel 6, 8 og 9 med tre nye produktkategorier. Forslaget forhandles i EU netop nu, og de endelige regler ventes tidligst at gælde fra 2028. For SDG Invest betyder det ikke, at vi ændrer vores ambitioner. Vi har ikke ændret vores egne krav, og ud fra forslaget, som det ser ud nu, forventer vi at ligge i den højeste af de tre nye kategorier.
Fra 2026 begynder vi desuden at rapportere på vores leadership scorecard, hvor vi måler virksomhederne på områder uden for den nuværende regulering.
I årets rapport fremhæver vi Cisco, der gennem sit gratis uddannelsesprogram gav 5,3 millioner mennesker adgang til digitale færdigheder i 2025, og Unilever, der arbejder systematisk med ubevidst bias i rekruttering.
Disclaimer:
Dette markedsføringsmateriale er udarbejdet af Fondsmæglerselskabet StockRate Asset Management A/S (”StockRate”), og skal af læseren ikke ses som en opfordring eller anbefaling til at købe eller sælge de omtalte værdipapirer. Oplysningerne må ikke opfattes som rådgivning, og StockRate kan ikke holdes ansvarlig for tab forårsaget af læserens dispositioner på baggrund af de oplysninger, der fremgår af materialet. StockRate vil bestræbe sig på, at oplysningerne i materialet er korrekte, men kan ikke garantere dette, og StockRate påtager sig intet ansvar for fejl eller udeladelser.
Godt at vide om risiko og afkast
Læseren skal være opmærksom på, at investeringer kan være forbundet med risiko for tab, og at de historiske afkast ikke er en garanti for, at dette afkast og kursudvikling kan realiseres i fremtiden. Inden du investerer i en fond, bør du læse prospektet, som er tilgængeligt hos fondsselskabet og central investorinformation.
For yderligere information kan du altid kontakte en af vores rådgivere på info@stockrate.dk.
Vi vil så gerne høre fra dig
Har du spørgsmål til SDG Invests investeringer, ris eller ros, så hører vi altid gerne fra dig. Kontakt os endelig for at høre nærmere om vores investeringsunivers, eller hvis du har andet på hjerte.